Cele mai frumoase locuri
  • Propun ca acest topic sa contina cele mai frumoase locuri din tara si din europa, locuri care merita strabatute cu skoditele noastre. Aceste locuri vor fi utile atat pentru cei care vor un loc frumos si nu cunosc zone, cat si pentru reprezentantii de judete care vor sa organizeze excursii, iesiri pentru membrii.
  • pastravaria Albota de linga Arpas (Sibiu-Fagaras), Transfagarasanul de la un capat la altul
  • ma bucur ca sustineti locurile frumoase din romania. sunt alaturi de voi. sustineti si bucataria romaneasca, are nevoie.
  • asa-i transfagarasanu de la un capat la altu e tare.....am fost si eu prin zona
  • Pai ca valcean la origini, am sa sustin bucataria romaneasca in primul rand amintindu-va (desi nu cred ca mai e nevoie) de mititeii de pe Dealul Negru, de la Dedulesti. Apoi, cu matzul facut baston si cu o bere rece fara alcool, o luati frumos spre Rm Valcea: de acolo mergeti fie spre Horezu-Tg Jiu (de vazut manastirea dintr-un lemn, trovantii de la Costesti, manastirile Horezu, Arnota, Bistrita, Cheile Bistritei si daca mai aveti gaz in rezervor, continuati pana la Polovragi si mai departe spre Tismana), fie spre Valea Oltului, unde la Brezoi, o luat stinga spre Voineasa si urcati la Vidra-Obarsia Lotrului pe unde o sa vedeti ce tara frumoasa avem...(pacat ca-i locuita, stiti vorba... :D)
  • Zona mamastirii Simbata: s-a construit enorm in zona si se maninca bine. Aer curat, drum bun. Exista si o pastravarie (la 1 km de manastire) de unde se poate cumpara peste. (24.05.2008)
    Statiunea Caciulata: plimbari pe malul oltului, baie in piscina, mincare slabuta; buna doar la iesire, dupa Manastirea Cozia, pe stinga, spre Sibiu. (25.05.2008).
  • Super :)) Deci stim locuri frumoase, chiar si pe unde merita sa mancam :)) Asa camarazilor, sa ne ajutam si in aceste "probleme". Astept ca lista sa continue :))
  • Un Drum super fain e Brasov - Sighisoara, (Prin padurea Bogatzii)
    Asfaltul e atza,peisajul e suberb, portiuni virajate, ce mai ....., e o adevarata placere
  • Recomand zona Odorheiu Secuiesc - Miercurea Ciuc, in special pensiunea lobogo (http://www.lobogo.ro). Drumul este foarte bun, peisajul superb, apa minerala.In plus, se vorbeste majoritar limba maghiara ceea ce iti creaza impresia ca te afli peste hotare:)!Enjoy!
  • S-a deschis sezonul la Ocna Sibiului. Locuri de scaldat pentru toate buzunarele. Apa e numai buna pentru baie.
  • 17.08.2008: Statiunea Voineasa (39 km din Valea Oltului de la Brezoi). Locuri deosebit de frumoase, drumul este bun, pensiuni pe traseu, dar statiunea cam in parasire. Hotelul Lotru e de 2**, apa calda e cu program, 84 lei camera dubla. Sunt si multe pensiuni in statiune. (Merita mers pina dupa coada lacului Vidra, la Obirsia Lotrului. Din minuscula Statiune Vidra panorama este superba. Am fost acum vreo 4 ani cu un Matiz: Sibiu-Brezoi-Voineasa-Vidra-Obirsia Lotrului si retur, intr-o zi.)
  • In perioada 23-30 iunie am fost la bulgari in Albena. Foarte placut impresionat. Lipseau cu desavirsire: ciinii, pisicile, cersetorii, praful si muzica data la maxim. Servicii bune. De ce nu se poate si la noi?
  • cum au scris si altii Transfagarasan, zona de la manastirea sambata, mai e si Bucovina dar drumurile putin mai proaste, acum se refac
  • salut!
    la capitol mancare:BALEA LAC-ciorba de burta,pastrav fript,cremsnit( toate facute de ei)
    pensiunea JULIANA(arieseni si brad): super mancare
    la capitol peisaje:LAC VIDRARU-BALEA LAC,ORSOVA pe dunare,CHEILE BICAZULUI,LACUL ROSU,CHEILE DAMBOVICIOAREI........o sa revin si cu alte locatii.pot pune si poze???
  • ar fi o idee buna sa postam si poze cu cele mai frumosae locuri
  • @ cumnate vezi ce se poate face in privinta asta!!! pe undeva pe la galeria foto!
  • deocamdata nu cred ca e nevoie de o categorie foto cu astfel de locuri pitoresti. nu vreau sa transformam situl in unul turistic. puteti in schimb sa amintiti de acestea pe topic.
  • Arieseni-Vartop. O zona superba! Ca si masa/cazare.. am stat la pensiunea Skipass - nota 10 pt. servicii.

Pestera Ursilor - pt. cine nu a vazut-o... nu stie ce pierde! :)

Sighisoara - unde recomand Hotel Poenita.. conditii foarte bune, gazde primitoare, mancare buna, eftin, etc.

Vulcanii noroiosi

si nu in ultimul rand... Bucovina! Este o zona de vis..
  • 25-30 august: Hajduszoboszlo, Ungaria - cam la 80 km de Oradea. Super statiune. Piscine pentru toata lumea cu apa de diverse temperaturi, adincimi, marimi etc. Preturi buna la cazare si mincare; liniste, curatenie. Doar romanii se remarca pentru ca vorbesc tare si injura...
  • Subscriu la ce spune Claudiu. Ai uitat ceva totusi sa precizezi ;) Nu se aud manele la fiecare restaurant. :))))
  • Nu exista manele!!!! Sint terase cu formatii proprii si muzica buna. Am prins si un concert de rock, dar nu a deranjat pe nimeni, desi se canta foarte tare. Intr-un cort se cinta in fiecare seara muzica usoara, dar la citeva sute de metrii nu auzeai nimic. Toata lumea se simtea bine. Nu parea cineva deranjat de ceva. Am vazut un singur om beat (autohton!) dar era foarte politicos.
    Curios este ca foarte multa lume iasa in stainatate si se comporta civilizat, iar cind se intorc acasa isi reiau obiceiurile... necivilizate.
  • bucuresti maramuresi super frumos
  • cine imi da si mie niste locuri de vazut si de mers la relaxare cate o seara prin zona moldovei?
  • miroase a meeting sau mi se pare mie :)?
  • cam asa ar trebui da sa gasim un loc fain prin moldova si sa avem cu cine.
  • 5-7 decembrie: Huedin - Dealu Negru - Statiunea Fintinele-Belis - Marisel - lacul Tarnita si retur.
    Cazarea in Dealu Negru la Pensiunea Mariana. Conditii si preturi bune (masa + casa = 25 Euro/zi/persoana), oameni ospitalieri.
  • @BOGDAN, PESTERA URSILOR E....MAGNIFICA,CREATIE DIVINA IN MATERIE +spectacolul oferit de priveliste!!!!ENJOYYY!!!
  • Completez @bogdan,pestera scarisoara,vartopul,poiana florilor,cheile galbenei, focul viu,...........mai enumar?! asta datorita faptului ca mai provocat,@bogdan:)))) ;p) si din nou....ENJOYYY!!!
  • Cum spunea Claudiufulea este un loc superb la Sambata dar manastirea se numeste Brancoveanu.Incercati si Lacul Sfanta Ana, Balvanios bai, Plaiul Foii
  • recomand austria si croatia ;) merita toti banii
  • Drumul Sighisoara - Brasov e foarte bun
  • Podisul Padis...aflat in M-tii Apuseni, este o alta locatie buna de vizitat.Am fost anul trecut ....cu "pupaza", o saptamana.O sa va placa foarte mult mai ales amatorilor de munte si de cort.Sunt nenumarate trasee montane(pe jos)in preajma,si aici amintesc....Cetatile Ponorului,Ghetarul Focul Viu,Valea Galbenei, Valea Boga,Cheile Somesului Cald,iar la distanta de o ora de mers cu masina se afla Pestera Ursilor
    Merita vizitate!!!!
  • confirm cele scrise de "rusma"
  • drum foarte bun: Sighisoara - Sovata - Praid (5 radare fixe).
    Merita o baie la Sovata si Praid (dar mai la vara), acum se poate vizita salina Praid.
  • Castelul Corvinilor - Hunedoara, si Sarmisegetusa!
  • Sighisoara - Sovata - Praid unde sunt radarele fixe? vara trecuta nu erau.
    Praid-Gheorgheni-Lacul Rosu-Cheile Bicazului, drum bun si peisaje frumoase
  • Circuit Margininea Sibiului: din Sibiu la Rasinari - Gura Riului - Orlat - Sibiel - Vale - Saliste - Gales - Tilisca - Rod - Pioana Sibiului - Dobirca - DN1 (la 1 km de Miercurea Sibiului.)
    Din Poiana Sibiului se urca la Jina (7 km) tur-retur.
    Drum bun cu 2 exceptii:
    - din Drumul de Paltinis (dupa Rasinari) se coboara in Gura Riului pe macadam (5 km).
    - Pioana Sibiului - Dobirca 12 km macadam.
  • n judetul Harghita, Covasna, Brasov se poate face un tur foarte frumos de cateva zile chiar:
    ziua 1: pasul Bucin,Praid - salina, Sovata - lacul Ursu. La urcare dinspre Gheorgheni pe Bucin, este un restaurant se cheama 'Basa Fogado' se mananca foarte bine. Astepti cam mult dar se merita
    ziua 2: Lacu rosu, cheile bicazului, barajul de la Bicaz, inconjurat barajul si ajuns la Borsec
    ziua 3: Lacul sfanta ana, tusnad
    ziua 4: poiana brasov, castelul bran

In moldova nu prea am fost. La iesire din Vatra Dornei spre pasul Tihuta directia Bistrita am gasit o pensiune linistita la poale de munte cu pastravarie proprie, piscina, tot ce trebe. Recomand borsul de pastrav.
  • @gigiman intre balauseri si sovata erau radare fixe, dar sunt dezactivate
  • Hateg - Otelu Rosu - Caransebes - Resita - Garana si Semenic
  • iasi -vaslui si retur soseaua e perfecta...
  • Craiova - Drobeta Turnu Severin - Belgrad - Zagreb - Ljubljana - Villach (A) - Werfen (A) - Werfenweng (A) - Zell Am See (A) - GrossglocknerstraBe (A) - Grindelwald (CH) - Sustenpass (CH) - Grimselpass (CH) - Furkapass (CH) - Chamonix (F).... nu exista in toata Europa traseu mai frumos ca asta, prieteni!
  • gorj cheile sohodlului ... vizita ..gratera baie ..:X

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!