DILEMA. cum sa schimb bateria din cheie ?
  • as dori sa schimb bateria din cheia de la inchiderea centralizata... si nu stiu cum sa desfac cheia... ma puteti ajuta?
  • cheia are o "taietura" pe latimea ei de jur imprejur si de acolo se desface in doua: o parte cu cheia propriu-zisa si cealalta cu butoanele.
    ...trebuie sa tragi bine de ele ca sa se desfaca...

dupa ce le-ai desfacut partea cu butoanele la fel se desface in doua... foloseste o surubelnita mai finuta sau un lama unui cutit.

dupa asta se vad bateriile
  • multumim de explicatie GTC,kiar nici eu nu stiam cum se skimba bateriile alea....
  • multumesc mult de info...!
  • intrebare....ce alte chei mai sunt pt SOT?....nu este ceva ca la vw dreptunghica shi cu partea metalica 'rabatabila' ... sry de micul off-topic
  • pai de genul asta de keie se vorbea.... keia tip briceag cu comenzi inkidere centralizata !!!
  • a...pai inseamna k eu am cheie mai veche........
    cat m-ar costa la reprezentanta sa-mi schimbe 2 chei shi sa le 'softeze' ?
  • esti sigur ca vrei sa schimbi cheile doar pentru a le face de tip briceag? nu cred ca isi merita banii pe care ti-i voi cere cei de la reprezentanta mai ales daca o sa-ti dea un scor din ala mare..
  • .... adica in jur de 500 ron !!! am uitat sa zic,o singura keie ;)
  • mie mi-au zis ca daca vreau briceag ori imi pun alarma, ori ma costa 900 de lei. la por***e buc. am renuntat...
  • initial eu alesesem doar cheia tip briceag iar apoi am pus si alarma din fabrica.deci alarma fara cheie tip briceag nu se poate.dc asa ti au spus arlechin sunt batuti in cap.cauta in pliatul skoda tour si vei vedea.
  • pfff...is batuti in cap oricum..o sa vad eu...mersi all
  • in concluzie este una cu partea metalica rabatabila si una fixa
  • inca o intrabare... eu am alarma pe masina dar nush unde este pozitionata
    cand am cumparat masina mi sa spus k am alarma dar nu este conectata.
    unde o gasesc? sa o pot conecta... sau trebuie sa ma duk neaparat la unservice de specialitate ?
  • am alarma de fabrica ,inchidere pe cheie dar nu tip briceag
  • pai..normal, daca zici ca ai alarma din fabrica, ar fi trebuit sa ai cheie tip briceag.
    din ce an e masina?
  • @ursu alarma se gaseste de obicei in spatele tabloului de sigurante, cu un T20 desfaci ce e necesar de desfacut (doua sau trei suruburi jos sub bord la picioare si scoti plasticul de acolo, trei suruburi la plasticul care vine sub volan-unul in dreapta sub volan, 2 sub capacul de sigurante parca, unul e sigur acolo, desfaci si cele 2 de la sigurante ca sa nu pleci cu firele dupa tine, iar dupa ce desfaci bagi mana pe sub bord si demufezi blocul de lumini si scoti plasticul acela afara si o sa vezi acolo alarma si multe fire si relee).
    dar pt a conecta alarma i-ti trebuie o schema la ea de conectare cu toate ca trebuia sa fie conectata din fabrica.
    multa bafta
  • Pt. Harlequin
    Exista pe calea mosilor un centru de copiat chei, unde in schimbul a 300 lei,ti se inlocuiesc 2 chei obisnuite cu 2 tip briceag avand comenzile tip telecomanda + resetarea noului cod de acces din cheii. Atentie trebuie sa ai la tine si chestia aia de plastic (nu stiu cum o cheama exact) cea care are codurile propriu-zise.
  • tot pt Harlequin
    http://www.okazii.ro/catalog/8747671/CHEI-BRICEAG-IMPORT-GERMANIA.html
  • masina este din 2001

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!