Set bucse: pentru a schimba bucsaraia la SOT, ce anume trebuie sa cumparam?
  • Hello!
    Vreau sa imi schimb bucsele pe fata (si pe spate la un moment dat).
    Eu imi fac cumparaturile pentru "iubita mea" la Autokarma. Vreau si eu sa imi raspunda un meserias (in adevaratul sens al cuvantului), ce anume ar trebui sa cumpar pentru a schimba toata bucsaraia la o SOT 1.9 TDI, 2003, ALH, 66kW cu PDG.
    As dori, daca se poate, raspunsul sa fie cat mai complet, de genul: 1. 2xbucse bascula centru spre fata.....2. 2xbucse nu stiu de care...etc (ca pentru idioti)
    Multam anticipat!
  • Eu sunt "meserias" dar nu la asa ceva ;)
    A fost fost doar o gluma.
  • 2 x bucsi bascula fata spre spate (3)
    2 x bucsi bascula fata spre fata (4)
    2 x pivot inf (11)
    2 x bucsi bara torsiune (3) din a 2 poza
    2 x bieleta antiruliu (7) din a 2 poza
    2 x bieleta directie
    2 x cap bara

cam astea ar fi pe fata (in afara de ansamblu arc-amortizoar)

pe spate nu prea ai ce sa schimbi (in afara dr arc si amortizor)
    sau a schimbat cineva bucsi la punte?

http://imageshack.us/photo/my-images/696/bucsi.png/
    http://imageshack.us/photo/my-images/856/baraw.png/
  • asa cum aproximatie... cam cat ar costa toate astea.. ca la mine cam se simt toate gropile... si se zdruncina masina cam rau
  • va multumesc pt raspunsuri! am fost la un service si mi-au zis ca pivotii si toate bucsile sunt in regula, cu exceptia celor 4 de bascula si a bieletelor antiruliu. Din lipsa de fonduri, le voi schimba doar pe cele recomandate, pe viitor urmand sa fac si celelalte inlocuiri. Oricum, ma bucur ca a putut cineva sa ma lamureasca; cred ca informatiile de mai sus sunt super utile si pt alti SOT-isti :)
    ca preturi, reckynu21 iti pot spune eu, functie de ce a scris gusty88, luate de pe site-ul Autokarma (daca ai cont):

2 x bucsi bascula fata spre spate (3) - intre 20 si 51 lei / bucata
    2 x bucsi bascula fata spre fata (4) - intre 8 si 18 lei / bucata
    2 x pivot inf (11) - intre 27 si 85 / bucata
    2 x bucsi bara torsiune (3) din a 2 poza - nu stiu daca asta e (pe site e bucsa stabiliz.) - 6 si 25 lei / bucata
    2 x bieleta antiruliu (7) din a 2 poza - intre 17 si 89 / bucata
    2 x bieleta directie - intre 56 si 127 / bucata
    2 x cap bara - intre 22 si 93 / bucata

In total ar fi intre 312 si 790 / total (cate 2 bucati din fiecare). Ca sa nu pui prostii, dar nici sa arunci banii aiurea, probabil schimbatul tuturor te-ar duce pe la vreo 450...eu schimb ce mi s-a recomandat si ce am vazut cu ochii mei ca e uzat. bafta multa!

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!