Geamurile fumurii - o problema la condus pe timp de noapte?
  • De cateva zile ma tot bate gandul sa imi pun geamuri fumurii pe masina (folie, nu ionizare). Dar, am auzit diverse opinii cum ca, ar crea reducerea vizibilitatii in oglinzi in timpul condusului noaptea. Este adevarat?
  • hehe :) pai cam da ... mai ales la inceput o sa ti se para ca nu vezi nimic prin ele, insa o sa te obisnuiesti ... depinde acum si de nuanta ... eu deja m-am acomodat si nu mi se mai par inchise :)
  • daca vrei sa iti faci geamurile fumurii consulta intai o repretentanta RAR sa te lamureasca ei ce se poate si ce nu pt ca eu stiu ca pt locurile fata si parbrizul nu pot fi decat clare. in cazul in care e cum zic eu nu ai probleme cu vizibilitatea pe timp de noapte.
  • deci numai pe spate la usi se pune sau si pa luneta? si la ce pret ati facut asta?
  • Geamuri spate , luneta, transparenta 5%, geamuri fata , transparenta 73%, omologate RAR. Aprox 450 RON in vara lui 2006
  • unde ca m-ar interesa si pe mine?
    stie cineva, unde s-ar putea pune prin bucuresti folie ? si daca da, preturi?????
  • str moinesti 5.5 mil toate geamurile cum mergi spre dr taberei este o curba chiar pe colt
  • omologata? dc? ce rost are :P
  • O folie de calitate, Llumar sau 3M, asigura o buna vizibilitate noaptea.
  • folia folosita este lumar omologata
  • omologata ca sa nu te opreascapolitia sa-ti ia certificatu si sa trebuiasca sa o dai jos! in oglinzi nu stiu cat te acomodeaza dar daca le faci prea inchise pe fata poti avea probleme de genul sa nu vezi pietoni care trec aiurea!
    si cu geamurile spate ai probleme la parcare noaptea in locuri neluminate!
  • cu luneta care o avem si asa este problema,vreau sa mai pot vedea ceva prin ea.Masina este neaga vreau sa-i dau o tenta o culoate cat de cat;si neomologata nu prea cred ca merita,asta ar insemna sa stau sa ma cert mereu cu politia ,cat despre geamurile fata e cam problematic.
    Merci pt indicatii
  • pe fata ai folie cu transparenta 5% eu am la masina veche si vad ok afara pe spate am inchisa si intradevar nu se vede noptea in locuri neiluminate cind dau cu spatele.mentionez ca nu este folie lumar poate aceea era buna.nici nu cred ca iti monteaza pe fata folie inchisa
  • eu am avut pe masina care am vandut-o recent geamuri fumurii dar pe fata nu. intr-adevar nu vedeam mare lucru noaptea pt ca erau foarte inchise dar asa a venit masina din fabrica si nu aveam ce face. erau ionizate nu cu folie. noroc ca avea oglinzi imense si nu aveam nevoie de retrovizoarea din parbriz sau sa ma uit in spate.
  • Mda, e o problema cu geamurile fumurii.
    Daca ai pe luneta ganditi-va nu numai la parcare, ci poate intrati pe un drum care este infundat si va trebui sa dati inapoi fara posibilitatea de a intoarce. Este practic imposibil. Sau pe o strada prost sau chiar deloc iluminata. Ce mai vezi tu in spate?
    Daca ai pe geamurile din fata folie inchisa mai mult de 30%, va trebui sa dai geamurile jos ca sa te uiti in oglinzi. Si iarna nu e tocmai placut.
  • ms mult pt sfaturi.. deci nu ar fi o idee prea buna gemurile fumurii mai ales pe timp de noapte. Inca ma gandesc pana sa iau o decizie finala.
  • in acelasi timp are si avantaje folia aia cand e bate soarele pe masina si nu iti incinge totul in ea si atunci cand e soare puternic afara si iti dau un grad de confort!
    offtopic: era o faza de la nemti cand la prins pe un tip cu bmw cu folie radarul la o viteza de peste 150 de kmh si a declarat ca era bunicasa la volan si a dat permisul ei! deci daca nu te opreste politia la radar poti da alt permis!
  • mai este un topic "folie pe geamuri" .cumnate acela il poti sterge?
  • stie cineva ceva despre folia DRK? am un prieten care pune meserias si ma costa 2,5 milioane. mi se pare ieftin plus ca imi colanteaza si stalpii dar sa-i aduc eu autocolant.
  • super bun pretul! iar de folie.. tot aia e indiferent de firma! daca se zgarie tot trebuie inlocuita
  • salut , eu am folie fata spate si luneta pe spate ff inchisa si pe fata destul de inchisa si nu am probleme doar atunci cand ploua la plecare vreo 10 min apoi se dezaburesc !!!merita si schimba masina total zic eu !!!
    merita !!!
  • Am si eu luni programare sa imi pun folii pe geamuri.Nu stiu decat ca sunt folii omologate.Si-a pus un prieten pe o Octavia II si mi-au placut la nebunie.Eventual o sa fac si cateva poze,pentru ca eu unul nu am gasit niciunde poze cu octavia stock,fara tuning exterior,insa cu geamuri fumurii,poate o sa ajute pe cineva.
  • salut baieti .. eu am tot la fel folie lumar cea mai inchisa pe spate si pe fata am 73% transparenta chestia este ca la inceput o sa ti se para cam nasol... dar trebuie sa fi si sofer... nu oricine poate sa conduca cu folie... de exemplu unde sunt parcari neluminate... cam ai probleme... chiar si eu eram sa intru in unu :D si trebuie sa fi foarte atent cand dai cu spatele .. in schimb ziua nu mai bate soarele asa.. in masina iar noaptea farurile din spate de la ceilalti soferi nu te mai deranjeaza delok... chiar daca iti dau Flash :))))) si sa va spun ceva diferenta dintre folia omologata si cea neomologata chestia este ca folia omologata in primul rand este scumpa ptr ca ofera CALITATE si vezi foarte bine cu ea pe timp de noapte ! deci pretul mai mare este datorat foliei nu OMOLOGARii si nici nu se duce in timp culoarea. in schimb cea turceasca una ... ca nu mai vezi cam delok seara .... si calitatea lasa de dorit.... se dechide in mai putin de 4 luni ... + ca mai ei si amenda pe deasupra.... deci tot la acelas pret ajungi... asa ca SFATUL meu... LUMAR eu unul sunt super multumit de ea si o am de ceva luni... bafta ! AVETI GRIJA CUM CONDUCETI ....NU VITEZA UCIDE !? CI PROSTIA LA VOLAN :D !
  • Mi-am pus si eu,5% pe geamurile din spate si luneta,si 73% pe fata.Pot sa spun ca imi plac la nebunie,in primul rand le-am pus pentru protectia interiorului de razele soarelui,in al 2'lea rand,pentru ca in spate nu se mai vede nimic,si se mai intampla sa mai las cate ceva aruncat pe acolo.Pe timp de noapte,chiar ca nu te mai deranjeaza nici o masina care vine din spate,indiferent ca are faza scurta sau lunga.La parcari ar fi o mica problema pe timp de noapte,insa cum eu sunt obisnuit sa ma uit in oglinzile laterale,nu am nici cea mai mica problema.Nu in ultimul rand,aspectul,mi se pare ca s-a schimbat radical.Nu se vede cine stie ce,insa pun si ceva poze.
  • pai pune ce astepti?
  • "Pozele tale care asteapta validarea. Stii de ce?"

Astept sa valideze un administrator pozele.
  • si eu am folii, maxim inchise pe usile din spate si luneta, si maxim deschise pe usile din fatza.
    Schimba aspectul (masina alba, geamuri negre), vara nu te coci in masina, intimitate (prietenii stiu de ce).
    Si, in plus am inteles ca ajuta un pic si cand se sparge geamul, adica se sparge mai greu...
  • m-am dus shi eu sa mi pun, mi au cerut 200 de euro, lumar in tulcea, o gramada de bani, inca nu m-am decis sa dau atatea bani pe folie.... ei zic ca mi dau jos geamurile shi le usuca cu ceva, m-am gandit ca as putea sa o pun shi eu dar nu gasesc de unde sa iau folie deasta lumar, cam care ar fi chestia cu omologarea??? e folia omologata sau firma iti da o hartie?????? astept niste raspunsuri de la cei care au
  • folia lummar este o folie omologata iar cei care executa lucrarea sunt si ei la randul lor omologati si acreditati de rar pentru astfel de lucrari. daca vrei sa montezi te anunt ca nu e asa de simplu pe cat pare , in plus nu ai nici o garantie sau autorizare pentru astfel de lucrari. sfatul meu e sa mergi la acea firma, pretul e bun.succes.
  • nu e chiar bun pretul. eu am auzit prin iasi folie pe toata masina pana in 6 mil chiar 5-5.5
  • Si mie mi se pare destul de scump ! 5 mil ar trebui sa fie !
  • eu am pus omologata cu 4,5 mil.... apoi am aflat ca sunt locuri unde se pune si cu 100 euro....deci nu mult,super mult 200 euro !!! ;)
  • Asa i.au astia din tl. Tonnywrk poate tragem o fuga in cta, 4 mil cu tot cu fatza.
  • In Bacau sau Suceava...4,5 mil fata spate...certificata
  • o intrebare...cand pun folia iti dau geamurile jos sau se monteaza direct cu geamul pe usa?am auzil la unii ca dau geamurile jos si le spala cu nu-stiu-ce solutie ,apoi le usca si pun folia.deci cum sta treaba?
  • si inca ceva....daca o sa vreau sa dau folia jos se poate da?fara sa afecteze geamul?
  • la mine au cracanat sa zic asa capitonajul usii,nu au dat nici un geam jos.;la ionizare stiu ca se dau geamurile jos.
  • numa sa nu "cracaneze" capitonajul pana crapa :)
  • dc sunt meseriasi nu fac asta.sau preferi sa ti l dea de tot jos!
  • mai bine cracaneaza :))
  • in maxim.4 ore termina o masina complet cu geamurile la portiere date jos..in rest luneta ramine..a costat 5 mil cu folie omologata si garantie 5 ania
  • deci sunt care le dau si care nu...hmmm...oricum daca ma duc stau langa ei...sa nu se apuce usile sa scartaie dupa aia...nu ai avut probleme de genul??
  • te asigur ca au montat totul bine..doar fac asta zi de zi..e clar ca sunt priceputi! inasa eu am stat linga ei de frica sa nu se apuce sa sterpeleasca ceva ca era si servis acolo de masini si stii cum e romanul foarte inventiv..nu imi era grija de cum isi fac ei treaba ci sa nu mi se schimbe altceva de gen baterie, demaror, alternator etc..
  • asa o sa fac si eu...ca daca se vad singuri se descurca baietii sa faca un ban in plus...
  • si daca va zic cazul unei octavii pe care s-a pus folie si acum are apa infiltrata prin portiera pe presurile din spate ?
    folia a fost pusa dand jos fatza de usa
  • un cadou din asta iti mai trebuie dupa ce dai cateva milioane sa pui folia...
  • si eu vreau saptamana viitoare sa ma bag la o astfel de operatiune...am sa fac un studiu de piata serios ca sa nu am probleme dupa...
  • Daca tot faci studiul de piata te rog sa-l pui si aici :)
    Si eu vreau in viitor... Sper cat mai repede, geamuri putin fumurii pe spate si luneta.
  • aveti grija ca in interiorul portierei este o folie care atunci cand este scoasa si pusa inapoi daca nu este pusa cum a fost va curge apa pe acolo si ajunge pe presuri in spate. recomand sa va uitati cand va pune folia inapoi
  • momentan aman treaba cu geamurile fumurii..am dat comanda de senzori de parcare ca sa ma asigur ca nu dau cu fundu de toate gardurile si is smecher cu geamuri fumurii...safety first!!
  • doi amici si-au pus prin februarie anul acesta folie (ambii detin SOT) la un centru autorizat RAR din Bucuresti si surprinzator ambii au avut luneta sparta in aceeasi zi (ma refer la ziua montarii). ati mai auzit pe undeva asa ceva? cum sa crape luneta asa din senin? mi s-a parut cam mare coincidenta!!

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!