resoftare motor ALH
  • @kraft, am si eu un alh si vreu sa-l resoftez. Te rog zi-mi cati km avea cand l-ai resoftat si cat ai parcurs pana acum cu el resoftat si eventual ce probleme ai avut daca ai avut dupa resoftare.
  • "off topic" La cat schimbi uleiul CASTROL LONG LIFE III
  • 30 mii ?
    garantat 50 mii dupa specificatiile producatorului , problema este ca skoda octavia tour indiferent de model de motor fie benzina sau diesel acest ulei nu este indicat .
  • De ce nu este indicat acel ulei shadow? poate ne spui tu de ce si care ar fi pentru ca daca vede altu postarea ta si chiar va crede,asadar e normal sa argumentezi.
    Din cate stiu eu in Romanica nu e recomandat sa mergi NUMARUL DE KILOMETRII cu astfel de uleiuri pt ca nu avem drumuri ..ca Franta,de ex. si alte "N" cauze, dar daca le schimbi la 15000 e chiar mai bine.
  • pardon : este la fel ca si cand ai folosi un ulei care este nonPD , dar la ce spune kraft pentru motorul ALH nu corespunde codul de ulei
    500.00 / 501.00 / 502.00 / 503.00 /503.01 504.00 aceasta este ultima varianta imbunatatita a uleiului performant ( doar evoluam tehnic )

505.00 / 505.01 / 506.00 /506.01 | 507.00 ( ultimul indice este dat de Castrol Long Life III 5W-30

504.00/507.00 sunt ultimele norme de la vw pentru motoarele E4 care au filtru de particole .
    posibil sa mearga bine masina dar mai vorbim peste 250 miii km
  • am mai gasit ceva in legatura cu codurile QG1 cu tipul de ulei si intervalul de service la 15 mii km (vw505.00 sau vw505.01) , ma duc sa ma uit in cartea mea de service sa vad cum este cu Q asta , oricum am pus eu la PD Castrol Edge
    http://www.oilshop.ro/specs/castrol/EDge_TD_5W40.html
  • da, totul pleaca de la indicativul din cartea service QG1 (eu asa am insa e vorba de AXR) ..uite iti las si doua linkuri
    http://www.castrol.com/castrol/iframe.do?categoryId=9024084&contentId=7044829
    http://www.castrol.com/castrol/iframe.do?categoryId=9024084&contentId=7044829
    asta apropo de uleiul in discutie , ceea ce spui tu e partial corect insa un ulei cu norma ridicata (504/507.00) pentru filtru de particule este la fel de indicat. Din contra astea asigura o lubrifiere mai buna turbinei. Este adevarat ca ti-am dat ex Castrol Edge insa este exact acelasi lucru cu uleiul mai sus mentionat.Vezi ca golf IV din 2004 in catrea de serice are QG1 adica interval variabil.
  • da, kraft , asa e este chiar te credem ca esti un as intr-ale mecanicii, ideea e ca nu s-a cramponat nimeni de nimic, problema este ca filozofia e cramponata. Cat despre ceea ce spui tu te-as ruga sa mergi cu o frantuzeasca gen c6 sau c5 diesel nou cu un ulei de trei lei si sa faci 400 000 km si apoi mai vorbim.
    Ceea ce povestesti tu e perioada"romantica" a motoarelor cand consumul si normele de poluare nu contau, insa numarul masinilor era cu mult mai mic de 10% din totalul de astazi.
    Daca nu ti-ai dat seama chiar iti sustineam ideea cu tipul de ulei...insa m-am saturat pana peste cap de calitatea acestui forum
  • _______________________________________
    username ce incalca regulamentul
  • mai kraft aici vorbeam de uleiuri compatibile cu tipul de motor care este montat pe skoda tour , nu discutam despre cat de priceput este nenea ala care verifica franele la 5 mii de km ca altfel moare in prima curba .Cand italienii au facut lancia thema pe platforma de saab era prin 1985 iar motorul nu era de 2,5 poate dupa ce avea joc la chiuloasa cu ulei bun pus de tine , nu ai tu de unde sa stii ce inseamna motoarele de generatie noua pentru ca esti pe langa problema dar intre motoare uzate , poluante ........iar de schimbat placutele de frana la tir undeva in jur de 80-100 mii km , iar distributia la max 105 mii ........
  • Mi se pare mie sau discutia a deviat de la subiectul principal? Cat despre domnul "sugi_p"... ca de fiecare data isi spune cuvantul lipsa bunului simt. "...aici nu discutam de masinile de acum 40 de ani la alea poate te si pisai in rezervor sa mergi inca 5 km mai departe..." Ca de fiecare data suntem nevoiti sa intalnim printre discutiile postate pe site si topicurile pline de cuvinte folosite cel mai frecvent pe terenul de fotbal apartinand bineinteles domnului mai sus mentionat. O dovada a faptului ca detii si o oarecare doza de bun simt ar fi sa iti schimbi in primul rand nickname-ul mai apoi sa te abtii de la folosirea cuvintelor care nu isi au rostul. Imi cer scuze ca am postat pe langa tema topicului insa deja devine deranjanta atitudinea unui... coleg de-al nostru.
  • jkl...
  • Sal'tare la toti colegii! Eu am motorul de 1.6 102CP. Acum cateva zile am fost la nenea Turbocip pt o resoftare. In plus mai am acum 10-12 CP din cate am inteles si vreo 15-17 Nm. Skimbarea este super pt motorul asta, abia acum trage masina si merge mult mai relaxat motorul. Sint foarte multumit de puterea asta in plus, kiar daca nu e mult, dar credeti-ma ca astia 10CP cu 17Nm se simt!!! Recomand cu incredere celor ce au acest motor si vor sa vada intr-adevar o skimbare in bine a acestui motor de 1.6
    PS: Salutari TURBOCIP
    Adrian, Piatra Neamt
  • Adytu fara suprare, dar cred ca era mai indicat sa fi postat aici....
    http://www.fanoctaviatour.ro/forum/search.php?PostBackAction=Search&Keywords=impresii+dupa+resoftare&Type=Topics
    asta daca 1.6 nu este cumava ALH-ul pentru ca in acest caz mea culpa
  • uite codurile de benzina

1.6 I4 55kW (AEE)
    1.6 I4 74kW (AEH/AKL) 1.6 I4 74kW (AEH / AKL)
    1.6 I4 75kW (AVU/BFQ) 1.6 I4 75kW (AVU / BFQ)

ai dreptate milanetto , ALH este versiunea diesel
  • ppppffff.... reactii de reactii.... colegilor, eu intru pe site-ul asta o data la jumate de an, nu stau sa caut toate paginile pt a vedea unde trebuie sa postez pt o modificare la un motor pe benzina. Tema era la fel si anume "resoftare" ati fi putut-o lua doar asa ca un simplu aspect ceea ce am spus eu. Multi stau si corecteaza pe unii ca trebuia sau nu sa posteze ceva anume intr-un anumit topic! Daca ziceam ca a crescut un copac pe podul din Brooklyn era altceva...
    No offence!
  • Discutiile pot continua aici :
    http://www.fanoctaviatour.ro/forum/comments.php?DiscussionID=194&page=22

Closed
  • -------------------
  • ----------------
This discussion has been closed.
All Discussions

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!